středa 28. září 2016

Podivné děti? Dvakrát, prosím!

Zdravím!
Omlouvám se za nepravidelnost článků, ale vážně se snažím. Škola je škola a vzhledem k letošnímu rozvrhu chodím domů celkem pozdě, takže za den přečtu většinou jen pár stránek, což mě celkem mrzí. Snažím se to dohánět o víkendech, ale v sobotu se poslední dobou děje vždycky plno věcí a v neděli musím dělat i úkoly. Mám takovou malou novinku s tím, že občas přidám recenzi mojí kamarádky, která se mi nabídla. Nebude to asi nijak pravidelné, ale jednou za čas tu bude místo mého článku její. A abych vám aspoň trochu vynahradila vzniklou pauzu, bude tenhle článek rovnou o dvou knížkách z trilogie Sirotčinec slečny Peregrinové.


Ransom Riggs

(americká, 1980)
Ransom Riggs se narodil na dvě stě let staré farmě v Marylandu, kde chtěl jako dítě zůstat a stát se farmářem. V pěti letech se však s rodiči přestěhoval na Floridu, v současnosti má svůj domov v kraji podivných dětí – v Los Angeles. Prozatím stačil nasbírat diplomy na Kenyon College a na Fakultě filmové a televizní tvorby University of Southern California, oženit se a natočit několik cenami ověnčených krátkých filmů. Je aktivní jako autor-cestovatel, bloger (ransomriggs.com) i jako video-bloger.Společně se svojí ženou, spisovatelkou Tahereh Mafi, si založili dokonce společný Youtube kanál, kam natáčí vtipná videa ze svého rodinného, spisovatelského i Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti byl jeho první román. Dosud stihl vydal ještě obrazovou publikaci Mluvící obrazy, grafickou novelu podle Sirotčince a v lednu 2014 konečně i pokračování románového Sirotčince s názvem Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město
cestovatelského života.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
Anotace: Tajemný ostrov. Opuštěný sirotčinec. Zvláštní sbírka velice podivných fotografií. To vše čeká na odhalení v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, nezapomenutelném románu, kde děj a děsivé fotografie přináší jedinečný čtenářský zážitek. Náš příběh začíná strašnou rodinnou tragédií, která přivede šestnáctiletého Jacoba k cestě na vzdálený ostrov u břehů Walesu, kde objevuje rozpadající se trosky sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Když Jacob bloumá jeho opuštěnými ložnicemi a chodbami, ukazuje se postupně, že děti slečny Peregrinové byly víc než podivné. Byly možná nebezpečné. Možná byly na opuštěném ostrově drženy v jakési karanténě z velmi dobrých důvodů. A nějak – i když to zní jako něco nemožného – jsou možná stále naživu. Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.

Popravdě jsem od téhle knížky čekala něco víc, nebo spíš něco jiného, ale po pár kapitolách mě děj polapil a bylo pro mě těžké se odtrhnout. Navíc jsem si řekla, že musím knížku přečíst dřív, než půjdu do kina na film od Tima Burtona. Hned jsem si oblíbila Emmu, je to taková ta správná holka, co se nebojí říct a prosadit si svou. Také se mi líbí její schopnost. A pak Millard. To je taková moje malá úchylka, protože mi přijde jako chytrý, dětský a  roztomilý klučina, a navíc, kdo by taky nechtěl být neviditelný, že? Chvilku mi trvala než jsem se trošku zorientovala, hlavně ve jménech, kterých je tam trošku víc a většinou jsou zvláštní. Zalíbilo se mi jméno Alma LeFay Peregrinová, ale její postava se mi na fotce v knížce moc nelíbí, prostě si ji tak představuju tak, jak jsem ji viděla v traileru k filmu, protože tahle slečna Peregrinová se mi zamlouvá mnohem víc.

Omluvte štítek a obal, prosím, je z knihovny

Hodnocení: Tahle knížka ode mě dostala pouze čtyři hvězdičky, protože na průměr to nebylo, ale na plný počet taky ne. Myslím, že plno věcí by se dalo zlepšit, ale i tak je to dost dobré. Každopádně se moc těším na to až si přečtu poslední díl a budu moci zhodnotit celou sérii, protože někdy se stane, že až pak si člověk uvědomí, proč byl děj rozvržen právě tak, jak byl, a někdy i změní názor. Třeba mě podivné děti ještě překvapí.

!!! Možnost spoilerů !!!
Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město
Anotace: Deset podivných dětí prchá před armádou obludných monster. A pomoci jim může jen jediný člověk – jenže ten je uvězněn v těle ptáka. Mimořádná pouť, která začala v knize Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, pokračuje. Jacob Portman se vydává se svými novými přáteli na cestu do Londýna, podivného hlavního města celého světa. Doufají, že zde naleznou lék pro svou milovanou ředitelku, slečnu Peregrinovou. Jenže ve městě ničeném válkou číhají nečekaná překvapení na každém rohu. A než Jacob dovede podivné děti do bezpečí, musí učinit důležité rozhodnutí, které se týká jeho lásky k Emmě Bloomové.

Tahle knížka ke mně doputovala jako recenzní výtisk ze stránky Dobré knihy, které tímto děkuji a zároveň se omlouvám, že se to trochu protáhlo. Celkem ráda sahám po napínavých nebo detektivních knihách, ale tohle nevím, jestli bych tak zařadila, vím, že u nás v knihovně to mají zase jako fantasy, ale ani to mi k tomu nesedí, podle mého by měla být nějaká nová podivná kategorie.
Druhý díl jsem si samozřejmě chtěla přečíst, protože mě zajímalo, jak bude příběh pokračovat, ale asi jsem to dost přecenila. Z celé knihy mě bavilo asi prvních a posledních padesát stránek. Přišlo mi, že se děj dost táhl na rozdíl od prvního dílu, kde to bylo všechno takové hezky plynulé, žádné zbytečné natahování. Možná se to zdálo jen mě, ale zdálo se mi jakoby autor ztratil inspiraci a plno věcí omílal stále dokola. Ale ať byla tahle knížka po většinu času jakákoli, konec mě naprosto dostal. Na začátku poslední kapitoly jsem měla v hlavě dva konce a předpokládala jsem, že to jedním z nich rozhodně skončí. Jenže zvrat na posledních stránkách... Klaním se, pane Riggsi. To byla jednoduše pecka. Jak říká můj oblíbený autor:

„Dobré knihy neprozradí všechna svá tajemství najednou."
                                                                                                     Stephen King


Hodnocení: Téhle knížce jsem původně chtěla dát jen tři hvězdičky, protože mě nijak nenadchla, ale ten konec knihu vyhoupnul o hvězdičku výš, takže dávám čtyři z pěti. Těším se až se mi do ruky dostane i poslední díl a doufám, že to v něm zase bude všechno šlapat, jak má.

Žádné komentáře:

Okomentovat