neděle 7. srpna 2016

Knoflíková recenze

Zdravím!

Tentokrát je tu recenze na knihu Koralina, kterou jsem si už hodně dlouho chtěla přečíst na doporučení mé paní učitelky. Také bych vám ráda ukázala novou změnu a tou bude krátké seznámení s autorem, jelikož mi to přijde lepší než proklikávat se na wikipedii, snad tomu tak i bude.
Neil Gaiman (britská, 1960)
Neil Gaiman je Angličan, který v současnosti žije v USA, ve velkém temném domě plném koček a počítačů, na blíže neurčeném místě uprostřed lesů Minneapolisu. Pracoval krátce jako novinář v londýnském listu Today. Od roku 1987 začal psát komiksy; nejvíce se proslavil serií o Sandmanovi, která mezi čtenáři získala statut kultovního komiksu.

Oblíbená díla (dle Databáze knih): Kniha hřbitova, Dobrá znamení, Nikdykde, Američtí bohové, Křehké věci, Koralina

Koralina

Omluvte ty bílé samolepky na krajích hřbetu,
 knížku mám půjčenou z knihovny.

Anotace: Den poté, co se nastěhovali do nového domu, se Koralina vydala na průzkum... V novém bytě Koralininých rodičů je dvacet jedna oken a čtrnáct dvěří. Třináct z nich se dá otvírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a za nimi je jen cihlová zeď - až do chvíle, kdy je Koralina jednoho dne otevře a najde za nimi průchod do jiného bytu v jiněm domě, který se tomu jejich podobá jako vejce vejci. Až na to, že je jiný...

Tuhle knihu jsem slupla jako malinu. Měla jsem ji během dvou až tří hodin přečtenou a zamilovala jsem si ji stejně jako film, který jsem viděla už několikrát a je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. A k mému údivu je to jeden z mála, které opravdu věrně kopírují knihu (až na Wybieho a jeho babičku, kteří nejsou podstatní). Kniha působí nevinněji, ale víc se vám dostane pod kůži. Po jejím přečtení se na skleněnky, sněžítka a hlavně na knoflíky budete dívat úplně jinak. Myslím, že bych knihu dala i menším dětem (cca 2.-3. třída), ale i starším, například rodičům. Sám autor píše, že některé ženy mu děkují, protože se odhodlaly k něčemu důležitému a popostrčila je právě Koralina. Myslím, že všechny věkové kategorie si to přeberou trochu jinak, ale smysl zůstane. Je to taková malá knižní jednohubka, kterou opravdu stojí za to si přečíst, protože možná trochu pootevře oči - děti, postrčí k tomu, aby aspoň trochu chápali rodiče, a rodiče zase, aby tolik nezanedbávali děti.

Hodnocení: Pět hvězdiček z pěti, protože takhle knížka mi učarovala.Inspirace z filmu, kde druhá matka dává Koralině knoflíková očka.
Zdroje: http://redhooklibrary.org/2013/11/10/were-seeing-stars/five-stars/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Neil_Gaiman#/media/File:Gaiman,_Neil_(2007).jpg, kniha

2 komentáře:

  1. Zdravim, nabizime moznost spoluprace s kniznimi blogery: http://www.cbdb.cz/spoluprace-pro-blogery

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Páni, mockrát děkuji. Nečekala jsem, že první komentář bude tohoto formátu. Jsem poctěna a ještě jednou děkuji.

      Vymazat