úterý 23. srpna 2016

Každý z nás je někdy OTKA

Zdravím!

Omlouvám se za svojí pauzu, nějak jsem nestíhala, ale byly prázdniny, vdávala se teta, nějaké ty výlety. Nějak nebyl čas, za což se omlouvám. Dneska to bude možná trochu kratší článek, ale ten další by to měl vynahradit (doufám). Snad si dnešní krátkou recenzi užijete třeba s šálkem horké čokolády nebo jakýmkoli jiným pitím, které máte rádi, vlastně u toho ani pít nemusíte, nu což, dáme se do toho.


Kody Keplinger (americká, 1991)
Kody se narodila a vyrůstala v malém městečku západní Kentucky, kde začala se svou spisovatelskou kariérou poté, co v sedmnácti letech napsala New York Times bestseller OTKA (The DUFF), podle kterého byl natočen a v roce 2015 zveřejněn i film. Kody od té doby napsala i další knihy v žánru YA (young adult, neboli žánr pro dospívající) např. SHUT OUT, A Midsummer's Nightmare, Secrets and Lies a další, z nichž, pokud se nemýlím, nebyla přeložena do češtiny žádná.OTKA - Ošklivá tlustá kamarádka

Anotace: Sedmnáctiletá Bianca Piperová je cynická a loajální a zdaleka si nemyslí, že je mezi svými kamarádkami ta nejkrásnější. Je taky moc chytrá na to, aby skočila na lep sladkým řečičkám školního hezouna Wesleyho Rushe. Bianca ho vlastně nenávidí. A když jí dá tu nepěknou přezdívku, vychrstne mu colu přímo do obličeje. Ale doma to teď nestojí za nic a Bianca touží po rozptýlení. Což dopadne tak, že Wesleyho políbí. A co hůř, líbí se jí to! Při pokusu se z toho nějak vykroutit se z ní a jejího úhlavního nepřítele stanou „kamarádi s výhodami“. Což se samozřejmě brutálně nevydaří. Wesley neumí moc naslouchat a jeho život taky stojí za starou belu. A Bianca si s hrůzou uvědomí, že do kluka, kterého nenáviděla, začíná být trochu zamilovaná.

Tahle knížka mě polapila, jelikož jsem se zamyslela a uviděla v sobě Otku. Navíc Bianka byla naprosto skvělý charakter. To, co dělá, je naprosto pochopitelné. Je to snad i lepší než spadnout třeba do drog nebo sebepožkozování. Tahle knížka ukazuje, jak to mezi mladými je, samozřejmě je to trochu přikrášlenější, ale díky všem těm problémům, incidentům, alkoholu a sexu to působí opravdu opravdově. Došlo mi, že doopravdy každy je v určité společnosti Otkou, ale ve společnosti jiné jí už být nemusí. Celou dobu jsem neměla ráda Tobyho, byl mi hrozně nesympatický, zato Wesleyho jsem zbožňovala, i přes to, že byl děvkař, mi přišel vlastně dost citlivý. Citlivý kluk, který se snaží schovat za masku drsňáka, což dělá dost kluků, ne všichni, ale je jich dost. Dost jsem se u tohoto příběhu zasmála, ale zároveň jsem ji uvědomila, že nemůžeme odsuzovat Otičky, protože jimi taky jsme, někdy. Rozhodně po téhle knížce ještě někdy sáhnu, protože to byl moc krásné dílko. Děj byl čtivý, krásně plynul, až jsem se musela krotit, abych to nepřečetla moc rychle. Rozhodně doporučuju.

Hodnocení: Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale to, že to byla prvotina, naprosto dokonalé a vcelku reálné young adult, plus bezvadné postavy, mě přesvědčili o plném hodnocení. Navíc Cooboo nám nadělilo mnohem, mnohem lepší obálku, než má originál.

A co vy? Uvědomujete si, kdy jste Otka? Přeji krásný zbytek dne či noci a čtení zdar!

Žádné komentáře:

Okomentovat